احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی و مجتمع تولید پنل های خورشیدی در اراک

 استاندار مرکزی گفت: در آینده نزدیک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی و کارخانه تولید پنل های خورشیدی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در اراک راه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعلی آقازاده روز پنجشنبه در حاشیه نخستین جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری سال جاری استان مرکزی در اراک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طی سال جاری عملیات احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی با حجم سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون یورو و کارخانه تولید صفحات خورشیدی (پنل های خورشیدی) توسط بخش خصوصی در اراک آغاز می شود.

وی افزود: در جلسه امروز سرمایه گذاران حضور داشتند و رفع مشکلات اداری ازجمله زمین، هماهنگی لازم با برق باختر، مسایل زیست محیطی و مسایل اراضی با حضور مدیران دستگاه های مربوطه بررسی و قرار شد گروهی متشکل از دستگاه های مرتبط و نماینده سرمایه گذار با مدیریت استانداری مرکزی تا یک ماه آینده جانمایی زمین را برای این کار نهایی کنند.

استاندار با اشاره به اینکه برای احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی حاصل از انرژی خورشیدی ۱۰۰۰ هکتار زمین نیاز است، بیان داشت: طبق پیش بینی های صورت گرفته احتمالا این کار در نقطه ای از کویر میقان انجام می شود و اراضی هم که برای این کار در نظر گرفته می شود کاملا غیرزراعی و غیرقابل استفاده برای کشاورزی خواهد بود.

آقازاده خاطر نشان کرد: چنانچه این نیروگاه در شوره زار میقان که هیچگونه استفاده ای از آن نمی شود احداث گردد، می تواند در تثبیت شن های روان تاثیر داشته باشد، بنابراین یکی از بهترین نقاط برای احداث این نیرگاه، کویر میقان است و امیدواریم تا یک ماه آینده جانمایی آن قطعی شود.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه این نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی با سرمایه ای بالغ بر ۶۰۰ میلیون یورو احداث می شود خاطر نشان کرد: همین سرمایه گذار ۹۰ مگاوات تا امروز مجوز گرفته که در مورد آن هم صحبت شد که بتوانیم به سرعت ۹۰ مگاوات را اول راه اندازی کنیم و بعد عملیات نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی آغاز شود.

وی بیان داشت: با احداث کارخانه ساخت پنل های خورشیدی در این قراداد توسط سرمایه گذار، انتقال تکنولوژی و فناوری به ایران و شهر اراک هم پیش بینی شده و عملیات اجرایی این کارخانه نیز در در شهرک صنعتی خیرآباد اراک به زودی شروع خواهد شد.

استاندار مرکزی بیان داشت: سال جاری بیش از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری را در حوزه های مختلف با هدف توسعه استان پیش بینی کرده ایم که امیدواریم به این حجم سرمایه گذاری مورد نر تحقق بخشیده شود.

 

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۷/۲/۶

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload