پروژه احداث نیروگاه خورشیدی با سرمایه‌گذاری ۳۰۸ میلیون دلاری در همدان بررسی می‌شود

 مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان از بررسی پروژه احداث نیروگاه خورشیدی با سرمایه‌گذاری ۳۰۸ میلیون دلاری در همدان خبر داد و گفت: این نیروگاه از۵۰ مگاوات تا ۲۰۰ مگاوات شروع می‌شود و امیدواریم امسال قرارداد آن نهایی شود.

سید ناصر محمودی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری خارجی در همدان در ابتدا نیازمند فرآیندی است که باید به انجام برسد اظهار داشت: سرمایه‌گذاری از طریق سه بخش داخلی، خارجی، پوششی و غیره پوششی انجام می‌شود.

وی بیان کرد: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در مجموعه اقتصاد و دارایی استان همدان ایجاد شده و فضای مناسبی برای تسهیل در کار سرمایه گذاران فراهم شده است.

محمودی با اشاره به اینکه در حوزه ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی اقدامات خوبی انجام گرفته است گفت: در شهرستان نهاوند یک نیروگاه 7 مگاواتی را به بهره‌برداری رسیده که در راه اندازی آن 8 میلیون دلار معاول 30 میلیارد تومان در سال 95 هزینه شده است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان عنوان کرد: پروژه 7 مگاواتی دوم این شرکت در روستای آق بلاغ لتگاه با سرمایه گذاری از کشورهای دانمارک و ایرلند به میزان 8 میلیون دلار معادل 30 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است.

وی با اشاره به اینکه دو پروژه نیروگاه در همدان به بهره‌برداری رسیده و سومین آن نیز به‌زودی افتتاح می‌شود افزود: سومین پروژه نیروگاه 7 مگاواتی خورشیدی شرکت در روستای کرد آباد شهرستان همدان است که با سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانمارک و ایرلند به میزان 9.4 میلیون دلار معادل 36 میلیارد تومان است.

محمودی با بیان اینکه این نیروگاه قرار بود در هفته دولت به بهره‌برداری برسد که به تأخیر افتاده اظهار داشت: این نیروگاه نیز به‌زودی وارد مدار می‌شود.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان بیان کرد: مذاکراتی با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری انجام گرفته و یک سرمایه‌گذار آلمان و اتریشی مراحل کار پروژه‌ای را پیگیری می‌‌کنند که مبلغ آن بالا بوده و در حال انجام فرآیندهای آن هستیم.

محمودی با اشاره به اینکه برای اینکه پروژه در حال مذاکره هستیم افزود: برای این پروژه 308 میلیون دلار معادل 1170 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که امیدواریم امسال قرارداد آن نهایی شود و این نیروگاه از50 مگاوات تا 200 مگاوات شروع می‌شود.

وی تصریح کرد: همین شرکت مجموعه دیگری را از 30 مگاوات پیگیری می‌کند که شرکت سولار انرژی همدان سرمایه گذاری 45 میلیون دلار معادل 318 میلیارد تومان پیگیری می‌کند ضمن اینکه شرکت راه ابریشم پروژه چهارم آن نیروگاه 7 مگاواتی را با مشارکت دانمارک و ایرلند با سرمایه گذاری 9.4 میلیون دلار معادل 36 میلیارد تومان در روستای ابراهیم آباد فامنین است و کارهای مقدماتی آن انجام گرفته و استعلامات آن انجام شده و با توجه به اینکه شرکت بسیار پیگیر است امیدواریم امسال به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان همدان بیان کرد: اخیرا با دو سرمایه گذار دیگر مذاکره شده که شرکت تابش نیروی ایستا با سرمایه گذاری شرکت هلندی برای نیروگاه 7 مگاواتی با سرمایه گذاری 9.4 میلیون دلار در کبودراهنگ مقابل پایگاه نوژه انجام می‌شود.

محمودی اظهار داشت: یک سرمایه گذار داخلی با مشارکت سرمایه گذاران آلمانی و ایرلندی پروژه 30 مگاواتی را پیشنهاد دادند که قابل توسعه به 200 مگاوات است و در قهاوند و منطقه ویژه جهان آباد مورد مطالعه قرار گرفته است و سه جلسه کارشناسی نیز برای آن انجام گرفته است.

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۶/۶/۱۸

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload