احداث مزرعه‌های خورشیدی 10 مگاواتی در استان کردستان

 مدیر عامل شرکت نیروی برق استان کردستان در سمینار بهینه‌سازی مصرف انرژی با رویکرد انرژی خورشیدی از احداث چند مزرعه خورشیدی در استان در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش‌ایلنا، محمدمصطفی نجفیان با بیان این‌مطلب گفت: با حضور یک شرکت فرانسوی مطالعات و مقدمات احداث چند نیروگاه خورشیدی در استان کردستان انجام شده است و اولین مزرعه خورشیدی با ظرفیت تولید 10 مگاوات در آینده نزدیک در منطقه چهاردولی بین قروه و دهگلان احداث می شود.

وی با اشاره به روند روز افزون مصرف برق در کشور تأکید کرد: وزرات نیرو در این روزهای گرم تابستان شرایط سختی را برای تأمین برق مورد نیاز مشترکین تحمل می کند و با توجه به پیش بینی افزایش مصرف قطعا در سال‌های آینده شرایط بسیار سخت‌تری در پیش است و لازم است از هم اکنون همگان در جهت رفع این مشکل اقدام کنند.

نجفیان با بیان اینکه مصرف برق در کشور 2.5 تا 3 برابر متوسط جهانی است: بخش عمده ای از برق کشور در بخش خانگی و غیر مولد مصرف می شود و اگر مصرف برق در بخش خانگی کنترل نشود ناچار به قطع برق صنایع و کارخانجات هستیم که صدمات زیادی به بخش تولید کشور وارد می کند. 

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان یادآور شد: موضوع کمبود انرژی فقط برای ساعات اوج مصرف مطرح می شود و ایجاد ظرفیت های جدید نیروگاهی برای تأمین این روند غیر معمول افزایش مصرف در ساعات پیک، هم مستلزم سرمایه گذاری هنگفت مالی، مصرف منابع فروان سوخت های فسیلی و هم ورود گازهای مخرب و آلاینده به محیط زیست است که این شرایط نه عاقلانه است و نه منطقی و از این رو تنها چاره کار مدیریت مصرف و ایجاد نیروگاه های مجازی می باشد.

نجفیان اظهار داشت: امسال با توجه به پیش بینی افزایش پیک مصرف در ساعات روز از طرف دولت به کلیه ادارات و دستگاههای اداری تکلیف شد ضمن کاهش 10 درصدص مصرف برق، ژنراتورهای دیزلی تولید برق اضطراری خود را در ساعات پیک روز از ساعت 11 الی 15 وارد مدار کنند و از این روز 2 نیروگاه 230 کیلوواتی شرکت توزیع برق در ساختمان ستاد و شهرستان سنندج وارد مدار شد و اداراتی هم که دارای ژنراتور بودند در این موضوع با شرکت توزیع برق همکاری کردند.

وی در پایان به بخشنامه هیأت وزیران به لزوم تأمین 20 درصد از برق مصرفی ادارات از برق خورشیدی اشاره کرد و یادآور شد اگر ادارات تا پایان سال 97 این مصوبه را اجرا نکنند 20 درصد از برق مصرفی آنها به قیمت تعرفه خرید برق خورشیدی از مشترکین یعنی 10 برابر قیمت روز محاسبه خواهد شد.

 وی همچنین از شرکت گاز، بانک کشاورزی، سازمان فنی و حرفه ای و دانشگاه کردستان به دلیل پیشگامی در نصب سلولهای خورشیدی در سطح ادارات استان تقدیر کرد. 

در ادامه فعله گری مدیر عامل شرکت گاز استان اقدامات انجام شده از سوی این شرکت در خصوص صرفه جویی و ممیزی انرژی را بر شمرد و تأکید کرد: به منظور کاهش مصرف برق و فرهنگ سازی استفاده از انرژی های تجدید پذیر 30 کیلووات انرژی خورشیدی در ساختمان ستاد و شهرستانهای شرکت گاز نصب شده است.

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۶/۵/۲۲

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload