اطلس جدید دنیا بر اساس نقاط داغ خورشیدی

 سرمایه گذاران و دولتها در حال حاضر ابزار جدیدی در دست دارند که می توانند به کمک آن بهترین مناطق تولید برق خورشیدی را پیدا کنند. گفته می شود اطلس جهانی خورشیدی دقیق ترین مدل از این نوع است که با نرم افزار سولارجیس ارتقاء داده شده و مدیریت انرژی بانک جهانی سرمایه گذاری آن را عهده دار بوده است. به گزارش فولاد ایران، این اطلس میانگین سالانه پتانسیل انرژی خورشید را نشان می دهد و علاوه بر آن می تواند مناطق را با جزئیات کامل (با تفکیک فضایی یک کیلومتر) بزرگنمایی کند.

این اطلس می تواند دسترسی به نقشه های جهانی و منطقه ای با وضوح بالا داشته و همچنین اطلاعات سیستم جغرافیایی (GIS) منطقه را نیز فراهم کند. این اطلس کاربران را قادر می سازد تا نقشه های پوستر را چاپ و از اطلاعات در برنامه های دیگر استفاده کنند.
 
ابزاری مفید برای دولت ها و سرمایه گذاران انرژی خورشیدی
 
این نقشه ها که از اطلاعات ماهواره ای جوی و هواشناسی بوجود می آیند پلت فرمی را که به راحتی برای سرمایه گذاران و توسعه دهندگان انرژی خورشیدی قابل دسترسی باشد را در اختیار ایشان می گذارد. به این ترتیب آنها می توانند با قیاس بین سایتها بهترین مکان مناسب را پیدا کنند. به گفته بانک جهانی، تعدادی از ایالات اقیانوس آرام با استفاده از این روش افزایش قابل توجهی در مصرف انرژی های تجدیدپذیر داشته اند و بخصوص انرژی خورشید را منبع رو به رشد انرژی در منطقه عنوان کرده اند. اندرو داکا، مدیر اجرایی انجمن برق اقیانوس آرام اظهار می کند این ابزار اطلاعات مهمی در اختیار سرمایه گذاران و دولت ها قرار می دهد و تجزیه و تحلیل دقیق تری در مورد مناطق به آنها ارئه می دهد و استفاده از نرژی خورشید را در کشورهای منطقه اقیانوس آرام آسان تر می کند.
 

استرالیا نقشه های دقیق خود برای صنعت انرژی را دارد: سازمان نقشه برداری انرژی های تجدیدپذیر استرالیا. این سازمان یک پلت فرم اطلاعاتی فضایی است که مناطقی را که مرتبط با اطلاعات مربوط به این داده های فضایی است را نشان می دهند. این نقشه ها نمونه های داده های ارائه شده شبکه برق را همراه با محدودیت های شبکه ای و سرمایه گذاریهای برنامه ریزی شده را نشان می دهد.
این نرم افزار همچنین اطلاعات موجود میزان تولید برق شبکه ملی را نیز بصورت مستقیم در اختیار کاربر قرار می دهد. ضمن اینکه نقشه های تاسیسات کوچک توربین های بادی، پنل های خورشیدی و آمار تولید برق خورشیدی را نیز ارائه می کند.
علاوه براین، آمار به روز تاسیسات کوچک خورشیدی در سراسر کشور را نیز در بر داشته و اطلاهات مربوط به مصرف انرژی های حاصل از نیروی خورشید در زمانهای مختلف روز در هر ایالت را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد.
 
منبع: EnergyMatters
ترجمه: ف. اسکندرخو

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۶/۵/۲۰

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload