گام های بلند دولت در توسعه انرژی های نو در همدان

 تامین برق از انرژی خورشیدی یکی از عمده ترین مباحث اقتصاد مقاومتی و رویکرد مهم دولت یازدهم است تا جایی که دولت تدبیر و امید سال گذشته، تمامی وزارتخانه ها، شرکت های دولتی وغیردولتی را موظف کرد تا 2 سال آینده حداقل 20درصد برق مصرفی ساختمان های خود را از طریق انرژی های نو تامین کنند.

به گزارش ایرنا نیاز روزافزون و گسترده انسان به منابع انرژی یکی از مسائل اساسی در زندگی بشر است و تلاش برای دستیابی به یک منبع انرژی که هیچگاه به اتمام نرسد از آرزوهای انسان بوده و است.

کارشناسان معتقد هستند که استفاده از انرژیهای پاک از جمله انرژی خورشیدی به جای انرژیهای حاصل از سوختهای فسیلی از آلودگیهای زیست محیطی جلوگیری می کند و اکنون که بحران انرژی به عنوان بزرگترین معضل جهان صنعتی به شمار می رود ، توجه به انرژی خورشیدی به عنوان وسیع ترین منبع انرژی پاک در جهان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

به اعتقاد کارشناسان، توسعه نیروگاه های خورشیدی رهاوردهای بسیاری برای کشور دارد و افزایش امنیت انرژی، ایجاد فرصت های شغلی جدید، استفاده نکردن از سوخت های فسیلی، جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای و جلوگیری از آلودگی محیط زیست از مهمترین این رهاوردها است.

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق استان همدان در زمان تحریم ها، وارد کردن تجهیزات نیروگاهی بسیار مشکل بود و احداث هر مگاوات نیروگاه خورشیدی به حدود 100 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز داشت.

حاجی رضا تیموری افزود: فضای پسا برجام فرصتی را پدید آورد تا سرمایه گذاری خارجی در زمینه نیروگاه های خورشیدی رونق یابد و در سایه رفع تحریم ها، احداث نیروگاه های خورشیدی شتاب گرفت و احداث هر مگاوات نیروگاه خورشیدی با حدود 45 میلیارد ریال هزینه ممکن شد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان همدان گفت: در راستای اجرای بیانات مقام معظم رهبری و ضرورت توسعه انرژی‌های نو زمانی که مشکل تحریم‌ها رفع شد با حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور این امر رونق گرفت.

تیموری ادامه داد: با ورود بخش خصوصی و سرمایه گذار ایرانی به ‌نام شرکت 'آفتاب ماد راه ابریشم' در دهه فجر سال گذشته 2 نیروگاه 7 مگاواتی در استان همدان راه‌اندازی و همدان پایلوت احداث نیروگاه خورشیدی شد.

وی اضافه کرد: همچنین با همت مسئولان و حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی به ویژه سرمایه گذاران اروپایی با مشارکت سرمایه‌گذاران ایرانی در استان همدان مجوز احداث 10 نیروگاه خورشیدی به قدرت حدود 100 مگاوات صادر شده که در سال جاری و سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان ادامه داد: به ازای هر 7 مگاوات حدود 8 میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده است. 

تیموری اظهار کرد: 2 نیروگاه خورشیدی هر کدام هفت مگاوات و در مجموع 14 مگاوات در سال گذشته همزمان با دهه فجر بهره برداری شد و عملیات اجرایی سه نیروگاه هفت مگاواتی آغاز شد.

وی با اشاره به برخورداری از پتانسیل عظیم منابع تجدیدپذیر در کشور و بهره‌مندی حداکثری در استان همدان اظهار کرد: کشور ایران سالانه به طور متوسط 2 هزار و 900 ساعت آفتاب دارد که می‌توان از این ظرفیت برای تولید انرژی خورشیدی استفاده کرد.

وی با اشاره به مزایای نیروگاه‌های خورشیدی افزود: برای تولید انرژی پاک خورشیدی از سوخت‌های فسیلی استفاده نمی‌شود بنابراین از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری می‌شود، دوستدار محیط زیست است و محیط زیست را آلوده نمی‌کند و انرژی مداوم و پایداری تولید می‌شود.

وی تاکید کرد: پنل‌های خورشیدی نور خورشید را جذب می‌کنند و بدون نیاز به سوخت و نیاز به آب آن را به برق تبدیل می‌کنند.

استاندار همدان نیز با بیان اینکه در حال حاضر این استان به لحاظ داشتن سایت نیروگاه خورشیدی در کشور از جایگاه بالایی برخوردار است گفت: این استان با داشتن نیروگاه های فعال و در دست احداث می تواند در این زمینه در سطح کشور نمونه باشد.

محمد ناصر نیکبخت با بیان اینکه شهرداری همدان نیز تفاهم نامه ساخت سه نیروگاه را در دستور کار دارد افزود: ساخت نیروگاه های خورشیدی در راستای تحقق شهر سبز پایدار و حفاظت از محیط زیست در حال انجام است.

وزیر نیرو نیز که سال گذشته برای بهره برداری از 2 نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی و آغاز عملیات اجرایی سه نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی به استان همدان سفر کرد در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران در برابر مسئولیت بین المللی که دارد خود را موظف به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کرده است.

حمید چیت چیان افزود: ایران به صورت داوطلبانه برنامه مشارکت جدی خود را در افزایش سهم انرژی تجدید پذیر در تولید برق اعلام کرد و در این برنامه باید تا سال 2030 هفت هزار و 500 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر نصب کند.

وی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه نمایندگان مجلس تصویب کردند که 5 هزار مگاوات در طول برنامه و در پنج سال در سطح کشور ایجاد شود. 

وی ادامه داد: وزارت نیرو زمینه سرمایه گذاری خارجی و داخلی را برای احداث نیروگاه فراهم کرد و از کشورهای متعدد پیشنهاد سرمایه گذار دریافت کرد که برخی از طرح ها نیز بسیار زود اجرا و بهره برداری شد.

 

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۶/۲/۲۵

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload