موافقت شورای شهر همدان با احداث سه نیروگاه خورشیدی دیگر

 شورای اسلامی شهر همدان به درخواست 2 شرکت ایرانی - خارجی مبنی بر سرمایه گذاری در احداث سه نیروگاه خورشیدی در اراضی شهرداری واقع در جنب فرودگاه این شهر موافقت کرد.


به گزارش ماد؛ پیشنهاد شهرداری مبنی بر واگذاری زمین برای ساخت سه نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی، شامگاه دوشنبه در صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان به تصویب رسید.

شهردار همدان در این خصوص گفت: شرکت سولارپارس آرمان کیش و سولارتامین گستر کیش (SSG- ایرانی و آلمانی) با سرمایه خارجی متقاضی ساخت این نیروگاه های خورشیدی هستند و از ماه ها قبل در راستای تحقق اهداف شهر سبز پایدار نسبت به برگزاری نشست با این 2 شرکت اقدام شده بود.

سیدمصطفی رسولی افزود: شهرداری همدان در نظر دارد با عقد قرارداد اجاره 20 ساله برابر با نظریه کارشناسی در زمینی به وسعت 35 هکتار در جنب فرودگاه همدان نسبت به احداث سه نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی اقدام کند.

وی اضافه کرد: براساس توافق صورت گرفته قرار است سالیانه از هر هکتار 12 میلیون ریال اجاره زمین از سازندگان این نیروگاه ها دریافت شود و هر پنج سال یکبار ضمن بررسی کارشناسانه نسبت به عقد قرارداد جدید اقدام می شود.

وی بیان کرد: همچنین هر ساله 15 درصد به قرارداد مالی شهرداری با این 2 شرکت سازنده نیروگاه خورشیدی افزوده می شود و هر پنج سال یکبار مورد کارشناسی و تمدید قرار می گیرد.

مسئول دبیر خانه شهر سبز پایدار همدان نیز در این نشست گفت: برای ساخت نیروگاه های خورشیدی این منطقه نزدیک به 800 میلیارد ریال سرمایه گذاری خواهد شد و تمام تجهیزات آن در خارج از کشور تولید می شود.

حسن محمدی افزود: هر 2 شرکت از بین 16 شرکت پیشنهاد دهنده انتخاب شدند و دلیل آن ارایه رزومه بسیار خوب و اطلاعات فنی لازم بود.

وی اضافه کرد: همچنین این 2 شرکت، ساخت پارک انرژی را در نظر دارند و 35 هکتار تقسیم بندی شده نیز فضای لازم برای سه نیروگاه هفت مگاواتی و زمین پنج هکتاری برای ساخت پارک انرژی را ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: حتی می شود پنج هکتار زمین برای ایجاد پارک انرژی در این منطقه را نیز به نیروگاه خورشیدی تبدیل کرد.

وی با اشاره به دلایل سرمایه گذاری این شرکت گفت: سرمایه گذاران اروپایی در مقابل سرمایه ای که به عنوان سپرده در بانک ها دارند باید مالیات پرداخت کنند و برهمین اساس درصدد سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه هستند و ظرف 6 ماه قرار است در همدان نیروگاه خورشیدی احداث کنند.

محمدی افزود: بررسی و نحوه همکاری با این شرکت ها به مدت 15 ماه طول کشید و مجموعه کارشناسی لازم نیز صورت گرفته است.

اعضای شورای اسلامی شهر همدان پس از رای گیری نسبت به ساخت این نیروگاه های خورشیدی موافقت کردند. 

 

 

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۵/۱۱/۲۶

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload