آغاز ساخت اولین نیروگاه خورشیدی بومی کشور در مشهد

ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی بومی کشور عصر چهارشنبه با حضور معاونین وزرای علوم و ارتباطات و فناوری اطلاعات در پارک علم و فناوری خراسان در مشهد آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدیر و موسس شرکت نیان الکترونیک در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی بومی یک آزمایش تحقیقاتی برای انرژی های تجدیدپذیر است که در سه مرحله در زمینی به مساحت هشت هزار مترمربع به اجرا درمی آید.

محمد علی چمنیان افزود: در مرحله نخست این پروژه که امروز آغاز می شود، یکهزار و 500 مترمربع پنل خورشیدی برای تولید 100 کیلو وات برق نصب می شود که حدود پنج میلیارد ریال هزینه دارد و مدت چهار ماه به طول می انجامد.

وی اظهار کرد: در مرحله دوم این پروژه، احداث نیروگاه بادی 100 کیلو واتی، توسعه نیروگاه خورشیدی و ایجاد یک مرکز آرندی و در مرحله سوم ایجاد سیستم های هیبریدی که ترکیبی از نیروگاه خورشیدی و نیروگاه بادی است، انجام می شود.

وی گفت: هزینه اجرای این پروژه 30 میلیارد ریال است و پیش بینی می شود طی 2 سال آینده به طور کامل به بهره برداری برسد.

مدیر شرکت نیان الکترونیک افزود: این شرکت از سال 1374 ثبت شده و بیش از 20 سال است که در زمینه پاورالکترونیک (تولید انواع مبدل های انرژی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر) فعال است و طراحی و ساخت و فناوری این مبدل ها به طور کامل توسط این شرکت انجام می شود.

وی اظهار کرد: این نیروگاه نخستین نیروگاه کشور در نوع خود می باشد که ساخت، طراحی و فناوری آن 100 درصد داخلی است. 

* آغاز ساخت بزرگترین آزمایشگاه مرجع صنعت برق شرق کشور

در این مراسم همچنین ساخت بزرگترین آزمایشگاه مرجع صنعت برق شرق کشور توسط شرکت 'کیان ترانسفو' از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خراسان آغاز شد.

مدیر شرکت مزبور گفت: آزمایشگاه مرجع صنعت برق با حمایت پارک علم و فناوری خراسان و پژوهشگاه نیرو و شرکت برق منطقه ای خراسان ساخته می شود.

محمد باقر سوزنچی افزود: این آزمایشگاه در زمینی به مساحت یکهزار و 500 مترمربع با اعتبار 300 میلیارد ریال توسط مهندسان این شرکت ساخته خواهد شد و یک شرکت آلمانی در ساخت آن مشارکت خواهد کرد.

وی اظهار کرد: این مرکز می تواند در کاهش هزینه ها و کسب درآمد برای صنعتگران موثر باشد و به یک مرکز علمی تبدیل شود.

هم اکنون 235 شرکت علمی و فناور زیرپوشش و حمایت پارک علم و فناوری خراسان قرار دارند. 

 

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۵/۱۱/۲۳

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload