۸۰ درصد تولید نیروگاه‌های خورشیدی همزمان با پیک برق

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران گفت:بررسی نیروگاه‌های خورشیدی نشان می‌دهد که هشتاد درصد تولید نیروگاه‌های خورشیدی در ماه‌های پیک مصرف برق کشور انجام شده که اتفاقا کمبود برق داریم. با صادرات برق انرژی‌های تجدیدپذیر میتوانیم به توسعه این انرژی‌ها کمک کنیم چراکه هم اکنون باقیمت‌های بسیار بالایی در کشور‌های همسایه خریدار دارد.

به گزارش برق نیوز، سیدمحمد صادق زاده، رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران گفت: از ابتدا توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر همه توسط طرح‌های خود مجلس بوده است و مجلس شروع کننده و زمینه ساز استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر بوده است.

معاون وزیر نیرو گفت:مجلس شورای اسلامی سه مطرح را مجلس در این زمینه شروع کرد و در این حوزه هم کار‌های خوبی شد. هم نیاز را دید و هم منابع مالی مورد نیاز در این حوزه را دید.

صادق زاده بیان داشت: الان در این بین یک حلقه مفقوده وجود دارد که امیدواریم مجلس به آن توجه ویژه‌ای نماید. در قانون بودجه منبع تامین برق تجدیدپذیر که قرار بود صرفا برای این بخش هزینه شود بعنوان منابع عمومی در اختیار سازمان مدیریت قرار می‌گیرد. وجود یک حلقه موجب شده که در این بخش به مشکل بخوریم.

وی تاکید کرد: بررسی نیروگاه‌های خورشیدی نشان می‌دهد که هشتاد درصد تولید نیروگاه‌های خورشیدی در ماه‌های پیک مصرف برق کشور انجام شده که اتفاقا کمبود برق داریم.

معاون وزیر نیرو گفت: حتی اگر از یارانه‌های تعلق گرفته به برق فسیلی بگذریم الان بخاطر مشکل آب در برخی از نیروگاه ها‌ی کشور نمی‌توانیم تولید کافی و حداکثری از آن‌ها داشته باشیم و لذا ظرفیت‌های قابل توجهی بدون استفاده مانده است در حالی که نیروگاه‌های خورشیدی و بادی با حداقل مصرف آب تولید می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران اظهار داشت: اگر همه هزینه‌ها را واقعی ببینیم انرژی‌های تجدیدپذیر، نه تنها از برق فسیلی گرانتر نیست بلکه ارزانتر هم هست. ما با صادرات برق انرژی‌های تجدیدپذیر میتوانیم به توسعه این انرژی‌ها کمک کنیم چراکه هم اکنون باقیمت‌های بسیار بالایی در کشور‌های همسایه خریدار دارد و حتی تا کیلوواتی ۲۰ سنت هم رسیده است.

وی در پایان گفت: با اینکه دو مرتبه در طی هفت سال گذشته افزایش چشمگیر ارز را داشته ایم، ولی هنوز هم قیمت نصب یک نیروگاه خورشیدی کوچک به ازای هر کیلووات در حدود ۶-۷ میلیون تومان نصب می‌شود و این نشان می‌دهد که قیمت تمام شده تامین تجهیزات و نصب نیروگاه‌های خورشیدی در همین چندسال در مقیاس جهانی کاهش‌های قابل توجهی پیدا کرده است.

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۷/۵/۲۹

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload