۴ هزار مگاوات برق ، هدیه خورشید به کرمانی ها

وجود 300 روز آفتابی در طول سال ،قرار گرفتن در مرکز ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشوراز جمله مهمترین ویژگی های به شمار می رود که موجب شده تا کارشناسان انرژی ایران کرمان را یکی از مهمترین منطقه برای تبدیل شدن به پایتخت انرژی های تجدید پذیر کشور دانسته که می توان دراین زمینه سرمایه گذاری خوبی انجام داد. مزایایی که سبب شد تا ساخت وبهره برداری از 2هزارنیروگاه خورشیدی درکرمان به صورت ویژه در دستور کار قرار بگیرد.

****

ارزان وپاک بودن درکنار استفاده رایگان از نور خورشید وتبدیل آن به انرژی برق ازجمله نکات مثبتی است که موجب شده تا روز به روز بر ایجاد نیروگاه های پنل خورشیدی دراستان های مختلف کشورافزوده شود.

دراین میان کرمان  به دلیل تابش خورشید در بیش از 300 روز از سال، فضای طبیعی بی ‌نظیر و همچنین زیرساخت‌ های قابل قبول در مرکز ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور قرار گرفته است، موضوعی که موجب شده تا سرمایه گذاری در زمینه ساخت نیروگاه های خورشیدی وسرمایه گذاری دراین زمینه دراستان از نگاه سرمایه گذاران خارجی مانند آلمانی‌ ها و اتریشی ‌ها مغفول نماند.

به گفته کارشناسان بیش از 70درصد نقشه تابش نور خورشید در ایران در استان کرمان است که 30 درصد باقیمانده این نقشه بخشی از جنوب یزد ، غرب سیستان ، شرق فارس و شمال بندرعباس را به عنوان اطلاع این ذوزنقه در بر می گیرد.

از آنجا که کرمان به طور متوسط روزانه 10 ساعت تابش آفتاب را دارد لذا این مزیت مهم می تواند جایگاه این استان را در بخش تامین انرژی های پاک و همچنین جلب سرمایه گذاران خارجی ارتقا بخشد.

دراین میان ،کوهبنان، ریگان و شهربابک، جنوب کرمان از جمله شهرستان های مستعد این استان در راستای اجرای زیرساخت های نیروگاه برق خورشیدی است که سرمایه گذارانی از کشورهای خارجی نیز در این راستا اعلام آمادگی کرده اند، که به عنوان نمونه می توان به شرکتهای ، ژاپنی واتریشی که دراین زمینه از سابقه خوبی برخوردارند اشاره کرد.

 رونق نصب پیل های خورشیدی در کرمان

ازآنجا که کرمان در طول یک سال بیش از 300 روز آفتابی دارد لذا این مهم سبب شده تا این استان از سوی کارشناسان داخلب وخارجی بهترین مکان برای نصب وراه انداری پیل های خورشیدی انتخاب شود.

سرانجام در بررسی کارشناسان ،شهرهای ،کوهبنان، ریگان و شهربابک، جنوب کرمان از جمله شهرستان های مستعد این استان در راستای اجرای زیرساخت های نیروگاه برق خورشیدی اعلام و سرمایه گذارانی از کشورهای خارجی نیز در این راستا خواستار سرمایه گذاری شدند.

این موضوع سبب شد تا حدود 500 هکتار زمین را در فاز اول برای اجرای طرح نیروگاه خورشیدی واگذار شود که به گفته مسئولان استانی این مقدار تا 2 هزار هکتار قابل افزایش است . 

استاندار کرمان دراین رابطه می گوید: «دولت در حوزه انرژی های نو نیز برای تامین 80 مگاوات برق در استان کرمان قرارداد منعقد کرده است و منطقه ویژه انرژی خورشیدی آذر بزودی اجرایی می شود. »

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در دولت یازدهم در بخش انرژی های خورشیدی در کرمان انجام شده ، می افزاید: «6 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی در این استان انجام شده است. 

این درحالی است که به گفته وی  در حوزه انرژی بادی نیز اقداماتی در شهرستان ریگان انجام شده است که نیاز به متقاضی برای سرمایه گذاری  در این حوزه به شدت احساس می شود.

این درحالی است که  توجه و اهمیت به محیط زیست، توسعه زیرساخت ها و روستاها به واسطه نیروگاه های خورشیدی، رونق بخش روستایی و مدیریت مهاجرت به شهرها، اشتغالزایی به دلیل ایجاد نیروگاه های تجدیدپذیر و حفظ و ذخیره منابع فسیلی از فواید توجه به بخش انرژی های تجدید پذیر و پاک است. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان نیز با اشاره به سرمایه گذاری یک شرکت ایرانی و ترکیه ای برای تولید انرژی در استان کرمان می گوید: «در فاز اول ساخت یک نیروگاه DG که حداکثر 25 مگاوات افزایش می یابد با راندمان بالای 46 درصد با مصرف سوخت گاز در شهر کاظم آباد از توابع کرمان در دستور کار این سرمایه گذاران است. »

ابوالقاسم سیف الهی با اشاره به اینکه ساخت فاز اول این نیروگاه ابتدا با چهار مگاوات آغاز و تا 25 مگاوات در فازهای بعدی توسعه می یابد می افزاید: «اولین نیروگاه سلول های خورشیدی (سیستم فتوولتائیک) تا سقف 60 مگاوات در محور کرمان - رفسنجان حدفاصل جاده باغین ساخته می شود. »

وی ادامه می دهد:« در مراحل بعدی نیز 50 مگاوات توسط پنج نیروگاه 10 مگاواتی در سایر نقاط استان کرمان تفاهم شده است که پس از جانمایی کارشناسان شرکت برق منطقه ای استان نسبت به سرمایه گذاری اقدام خواهد شد. »

به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان ،سر جمع سرمایه گذاری تولید انرژی در کرمان یکهزار و 500 میلیارد ریال است  واین درحالی است که دولت خرید برق را پیش از سرمایه گذاری، تضمین کرده است. 

این اظهارات درحالی است که  سال گذشته سرمایه گذار ایرانی شرکت اکسون انرژی برای تولید انرژی و سرمایه گذاری در این حوزه اقدام کرد که هماهنگی های لازم انجام گرفت و مقرر شد پست 32 با برنامه ریزی های انجام شده در یکی از مناطق کرمان اجرا شود.

ساخت ساخت 100 مگاوات نیروگاه DG و 50 مگاوات نیروگاه سلول های خورشیدی

سال گذشته بود که ساخت 100 مگاوات نیروگاه DG و 50 مگاوات نیروگاه سلول های خورشیدی (سیستم فتوولتائیک) در کرمان بوسیله سرمایه گذاران پیشنهاد شد و استاندار کرمان نیز از آمادگی دولت برای حمایت از تولید انرژی در این استان خبر داد. 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال کرمان دراین خصوص می گوید:« این شرکت با توجه به منابعی که در اختیار دارد اقدامات مثبتی را دراین زمینه انجام داده است به طوری که در حال حاضر در بخش متقاضیان خرید تضمینی برق 40 کیلو وات را در حال بهره برداری داریم که وجوه برگشتی آن به متقاضیان پرداخت می شود. 

محمود شهبا می افزاید: «طبق مصوبه دولت، دستگاه های اجرایی ملزم شده اند که 20 درصد برق مورد نیاز خود را از انرژی های تجدیدپذیر تامین کنند. »

به گفته وی ، در این زمینه اداره کل راه و شهرسازی پیشگام بوده و آب و فاضلاب شهری استان کرمان نیز این سامانه را در دستور کار دارد که بزودی تکمیل خواهد شد. 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال کرمان با اشاره به  برقدار کردن روستاهای دور افتاده استان کرمان می گوید: «در صدد هستیم که این روستاها با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برق دار شوند. »

این درحالی است که به گفته ،مدیرعامل شرکت توزیع برق جنوب کرمان تاکنون 31 روستا از طریق انرژی خورشیدی در سراسر استان کرمان برقدار شده اند که از این حیث، مقام اول را در کشور با اختلاف چشمگیر به این استان تعلق گرفته است . 

عبدالوحید مهدوی نیا با اشاره به برقدار ر شدن 31 روستا از این تعداد روستاها توسط انرژی های نو می گوید: «50 درصد از این روستاها در شهرستان جیرفت قرار دارند. »

وی بر ایجاد منابع انرژی تجدید پذیر در آینده صنعت برق استان به عنوان یکی از فرصت های مهم این شرکت تاکید کرد ه ومی افزاید: «ظرفیت های کلان و ناشکفته ای که انرژی های پاک و تجدیدپذیر در جنوب استان دارد، این شرکت را بر آن داشته تا سهم بیشتری از تولید برق را در آینده به انرژی های خورشیدی و بادی اختصاص داده و امکان بهره وری از آنها در بخش های مختلف خانگی، تجاری، صنعتی و عمومی را فراهم سازد.»

خارجی ها بی توجه به تحریم ها

از آنجا که مزیتهای بسیاری در زمینه سرمایه گذاری در انرژی های خورشیدی  وجود دارد لذا در همان مراحل اولیه بسیاری از شرکتهای خارجی برای ایجاد این زیر ساختها که به عنوان نمونه می توان به ژاپنی ها واتریشی ها اشاره کرد.

درحالی  که با آغاز تحریم های جدید آمریکا برخی ها معتقد بودند که اروپایی ها همکاری خودرا قطع خواهند کرد ، اما این اتفاق نیفتاد وشرکتهای طرف قرارداد با جدید ت کار خودرا دراین زمینه آغاز کردند.

اووه کوته، سرمایه گذار اروپایی این طرح می گوید:« انرژی خورشیدی طی سال های اخیر به دلیل تولید انرژی پاک به شدت مورد توجه مردم اروپا قرار گرفته است به همین دلیل سرمایه گذاری در راستای دستیابی به فن آوری های نوین در این بخش افزایش یافته است و هم اکنون نیز آماده هستیم ضمن ایجاد نیروگاه در کرمان این فن آوری را به متخصصان ایرانی منتقل کنیم.»

وی می افزاید: «کار ما با قوت در کرمان ادامه دارد و بخش اعظم ایجاد نیروگاه انجام شده و کارهای توسعه ای در حال انجام است.»

کوته ادامه می دهد: «ایران کشوری مطلوب برای سرمایه گذاری برای ایجاد انرژی خورشیدی است و با توجه به وضعیت جغرافیایی کرمان و تعداد روزهای آفتابی که دارد یکی از مطلوبترین مکانها برای توسعه طرحهای انرژی خورشیدی است.»

این اظهارت درحالی است که ایران کشوری مطلوب برای سرمایه گذاری برای ایجاد انرژی خورشیدی است و با توجه به وضعیت جغرافیایی کرمان و تعداد روزهای آفتابی که دارد یکی از مطلوبترین مکانها برای توسعه طرحهای انرژی خورشیدی است.

این کارشناس پیل های خورشیدی می گوید:« علاقمند به ادامه همکاری ها در استان کرمان و در شهرستانهای مختلف هستیم و مطالعات وسیعی نیز در این زمینه صورت گرفته است.»

کوته می افزاید: « به صورت کاملا تخصصی در این زمینه و سایر مواردی که منجر به تولید انرژی تجدید پذیر می شود کار می کنیم و در ایران نیز با سرمایه گذاران ایرانی همکاری مطلوبی داریم در این پروژه نیروی تخصصی ایرانی نیز از مهارت و انتقال فن آوری بهره مند می شود که آموزش جزیی از برنامه های ما خواهد بود.»

به گفته وی ، تحقیقات و مطالعات لازم در این زمینه انجام شده است و کار به خوبی پیش می رود و ادامه خواهد داشت.

معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت سهامی برق منطقه ای کرمان در این خصوص می گوید:« مزیت کرمان در زمینه تولید انرژی در راستای توسعه نیروگاههای انرژی خورشیدی بسیار بهتر از سایر روشها است و با توجه به ظرفیتی که در استان وجود دارد در این خصوص هدف گذاری و برنامه ریزی می شود.»

حسن نخعی  می افزاید:« ۴ هزار مگاوات مجوز ایجاد نیروگاه خورشیدی در استان کرمان صادر کرده ایم و حمایت ها و پشتیبانی لازم نیز از سرمایه گذاران داخلی و خارجی انجام می شود و کار به خوبی در حال انجام است.»

وی ادامه می دهد: «۴۰۰ مگا وات انرژی نیز به خرید تضمینی رسیده ایم و این رویه ادامه خواهد داشت.»

 منبع: جوان آنلاین- محمدرضا سوری

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۷/۵/۲۹

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload