توقف پروژه نیم میلیارد دلاری ساخت نیروگاه عظیم خورشیدی

شرکت انگلیسی"کرکوس" ساخت نیروگاه بزرگ خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی در ایران را به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف کرده است. ارزش این پروژه ۵۷۰ میلیون دلار بود.

به گزارش پارسینه، شرکت بریتانیایی «کِرکوس» که شهریورماه پارسال قرارداد ساخت یک نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو (۵۷۰ میلیون دلار) با ایران امضا کرده بود، می‌گوید که تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا این پروژه را متوقف کرده است. خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۳ مردادماه از قول مدیر عامل شرکت کرکوس گزارش داد که این شرکت بعد از بازگشت دوباره تحریم‌های آمریکا تصمیم گرفته است که پروژه را متوقف کند.

دیه گو بیاسی، مدیر عامل شرکت کرکوس روز سه شنبه (14 اوت) به خبرگزاری رویترز گفت: "پس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ما تصمیم گرفتیم تمامی فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کنیم؛ ما کماکان این وضعیت را به دقت زیر نظر قرار می‌دهیم."او به جزئیات بیشتری اشاره نکرد. آقای بیاسی همچنین در گفتگو با خبرگزاری فرانسه خبر توقف فعالیت شرکت خود در ایران تایید کرده است.

این شرکت قرار بود سرمایه پروژه را از شرکت‌های سرمایه‌گذار خصوصی و یک صندوق سرمایه‌گذاری بریتانیایی جذب کند و سه سال پس از عقد قرارداد، پروژه را تحویل دهد.

مدیر عامل این شرکت نگفت که از بابت خروج از پروژه دچار زیان شده است یا نه. ایران بعد از لغو تحریم‌های هسته‌ای در سال ۹۴ اعلام کرد که در نظر دارد تا پنج سال آینده پنج هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر (نیروگاه‌های بادی و خورشیدی) تولید کند.

رویترز با استناد به گزارش‌های وزارت نیرو ایران نوشته است که تا ماه ژوئن امسال ۲۵۰ شرکت خارجی برای تولید ۴۰۰۰ مگاوات برق از نیروگاه‌های منابع تجدیدپذیر با ایران قرارداد امضا کرده بودند که ۶۰۲ مگاوات آن نصب شده است. این گزارش دقیقا اشاره نکرده که استناد آن دقیقا به کدام آمار وزارت نیرو است. بر بر اساس آخرین آمار هفتگی شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، زیرمجموعهٔ وزارت نیرو، کل ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر ایران تا تاریخ ۱۵ تیرماه امسال حدود ۳۶۴ مگاوات بوده است.

انرژی نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی، از لحاط توئری، مساوی نصف انرژی یک نیروگاه هسته‌ای است. کرکوس، شرکت سرمایه‌گذاری متخصص در زمینه انرژی است

کشورمان به دلیل آلودگی فزاینده هوا، در تلاش است تا به ساخت بیشتر نیروگاه‌های خورشیدی روی آورد.در ماه‌های اخیر تعداد قابل توجهی از شرکت‌های اروپایی به دلیل عواقب همکاری با ایران در پی تحریم‌های آمریکا، به فعالیت‌های خود در ایران پایان داده‌اند.

به گزارش رویترز، پروژه مشابه دیگری توسط شرکت نروژی "ساگا انرژی" هم در ایران متوقف شده است. این پروژه اواخر مهر ماه سال پیش نهایی شد و قرار بود ظرف پنج سال نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت دو گیگاوات در اطراف کویر مرکزی ایران (دشت کویر) ساخته شود.

ایران برای تولید برق تا حد زیادی وابسته به نفت و گاز است، اما با افزایش آلاینده‌ها انگیزه‌های زیادی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر ایجاد شده است. مرحله اول تحریم‌های اقتصادی و مالی آمریکا علیه ایران هفته پیش به اجرا درآمد.

 

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۷/۵/۲۴

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload